Внутрішній геморой: симптоми, ознаки і як саме лікувати захворювання?

Коли мова заходить про геморой, люди зазвичай відразу уявляють його найбільш відомі ознаки і симптоми, які полягають у випадінні гемороїдальних вузлів, ущільненнях в області заднього проходу, тощо. Насправді ця делікатна хвороба небезпечна тим, що в її перебігу виділяється дві форми:

 1. внутрішній геморой
 2. зовнішній геморойчоловік поклав руку на голову

Видимі вузли і ущільнення — це зовнішній геморой, а їх поява говорить про те, що захворювання було запущено. На ранніх стадіях, якщо бути уважним до сигналів власного тіла, можна помітити підозрілі симптоми і почати своєчасне та успішне лікування хвороби. Спочатку захворювання протікає малопомітно, а всі новоутворення розташовуються усередині прямої кишки. Саме тому дану форму геморою називають внутрішньою. Іноді внутрішній і зовнішній геморой поєднуються, проявляючи комбінований перебіг хвороби. Він вважається досить важким, але в разі успішної та своєчасної діагностики швидко лікується. У даній статті ми розповімо про причини, симптоми, ознаки і лікування внутрішнього геморою.

Причини захворювання

Про те, чому виникає геморой, знає практично кожен. На виникнення захворювання, незалежно від внутрішнього або зовнішнього перебігу, впливають одні й ті ж фактори ризику. Серед них найбільш небезпечні такі:

 • Неправильне харчування. Велика кількість фаст-фуду, жирної і смаженої їжі, копченостей, солодощів та м’яса в раціоні, а також відсутність злаків, кисломолочних продуктів і овочів, багатих грубою клітковиною, призводить до запорів. Запори приводять в свою чергу до того, що судинні сплетення в області малого тазу відчувають великий тиск. Це викликає застій крові, який і стає причиною внутрішнього геморою. Для профілактики захворювання дуже важлива правильна і здорова дієта.
 • Малорухливий спосіб життя. У сучасних містах люди все частіше нехтують фізичною активністю, надаючи перевагу перебуванняю у будинку. Сидяча робота, керування автомобілем, відпочинок вдома на дивані — все це сприяє застою крові в тазових венах.
 • Зловживання алкоголем, який розширює судини і сприяє посиленому притоку крові.
 • Надмірні фізичні навантаження. На відміну від здорового спорту, підняття важких і дуже великих предметів — фактор ризику для розвитку геморою. Саме тому в групі ризику — важкоатлети і любителі бодібілдингу, а також силових видів спорту.
 • Вагітність і пологи. Геморой при вагітності та після пологів — не рідкість, так як фізіологічні особливості жіночого організму в цей період сприяють підвищеному тиску на тазові вени і їх переповнювання.

Як виглядає внутрішній геморой?

Фото внутрішнього геморою дивіться нижче, ну а більше зображень знайдете на відповівигляд внутрішього гемороюдній сторінці з картинками геморою.

Як вже говорилося, на перший погляд дуже складно зрозуміти, як визначити внутрішню форму геморою, адже будь-які зовнішні прояви при даному різновиді захворювання майже відсутні. Через посилений приток венозної крові судинні сплетення, розташовані в області прямої кишки, починають розширюватися, стінки судин стають менш пружними, внаслідок чого судинні сплетення починають випинати під слизовою оболонкою кишки. Ці випинання невидимі оку людини.

Фото внутрішнього геморою ви навряд знайдете в довідниках або на інтернет-сайтах — побачити такі утворення може лише лікар-проктолог під час ретельного діагностичного обстеження зі спеціальними приладами. Крім того, що прояви внутрішнього геморою непомітні зовні, хвороба спочатку не доставляє людині ніяких неприємних відчуттів і дискомфорту.

Пацієнт не відчуває ніяких змін у власному тілі, за винятком того, що іноді виникає відчуття тяжкості і чужорідного тіла в задньому проході. Проте, дуже рідко ці неприємні відчуття стають приводом для того, щоб відвідати лікаря. Саме це і стає причиною подальшого розвитку захворювання. Якщо вчасно не звернути увагу на симптоми, може розвинутися хронічний геморой, лікувати який значно складніше.

Симптоми і ознаки

Ознаки хвороби на даній стадії досить мізерні. Непросто діагностувати внутрішній геморой — симптоми візуально непомітні. Звичайно перші симптоми геморою на початковому етапі — це дискомфорт під час дефекації. Пацієнт може відчувати розпирання, печіння, свербіж в області анального отвору. Може виникати відчуття чужорідного тіла в прямій кишці навіть після її спорожнення. Періодично виникають болі в животі, спостерігаються незначні ректальні кровотечі.

Зазвичай люди починають турбуватися про своє здоров’я, коли помічають на туалетному папері або у випорожненнях сліди крові. Кровотеча з анального отвору — дійсно серйозний симптом, який у жодному разі не можна залишати без уваги. Навіть якщо він не свідчить про геморой, він може говорити і про інші небезпечні захворювання, аж до ракової пухлини прямої кишки.

Навіть якщо в прямій кишці є вузли, вони залишаються непоміченими, оскільки вони не виходять назовні навіть при дефекації. Неприємні відчуття при цьому практично відсутні. Поступово, якщо не діагностувати захворювання вчасно, утворення в прямій кишці збільшуються в розмірах, а судини розширюються ще більше. Просвіт кишки звужується, що порушує рух калових мас. Внаслідок цього пацієнт починає страждати запорами, які викликають серйозний дискомфорт. Калові маси, просуваючись по звуженій кишці, можуть викликати больові відчуття. Особливо вираженим біль стає в тому випадку, якщо подразнюється запалена слизова оболонка.

Поступово кров’янисті виділення стають все більш частими та інтенсивними. Якщо спочатку кров залишалася тільки на туалетному папері, то згодом вона може починати витікати краплями після кожної дефекації. Така симптоматика — це вже геморой другого ступеня. Якщо вузли розташовані в глибині прямої кишки, вони не будуть випадати навіть у тому випадку, якщо вони будуть збільшені. Якщо ж вони розташовані ближче до анального отвору, по мірі збільшення вузли можуть випадати назовні під час дефекації. Таким чином, внутрішній може перейти в зовнішній геморой.

 Чим небезпечний внутрішній геморой

Для захворювання характерні неприємні ускладнення і побічні ефекти, якщо не замислитися, як позбутися його вчасно. Одне з найпоширеніших ускладнень — це тромбоз вузлів. Передумова тромбозу — застій крові, а головний симптом — найсильніший гострий біль. Подібний стан усунути зазвичай дозволяє тільки хірургічна операція.

Ще одне поширене ускладнення — залізодефіцитна анемія. Пацієнт починає страждати від нестачі гемоглобіну через постійні втрати крові під час ректальних кровотеч.

Грамотне лікування

Як вилікувати внутрішній вид геморою? Як уже неодноразово говорилося, чим раніше буде діагностовано захворювання, тим швидше лікарю вдасться усунути внутрішній геморой — лікування в цьому випадку проходить швидко і безболісно.

Дуже важливо, щоб лікар зробив правильні висновки із загальної симптоматики, яка на початкових стадіях геморою не надто характерна для якогось одного захворювання. На ранніх етапах для діагностики застосовується просте пальцеве обстеження прямої кишки. Також проктологи використовують для обстеження пацієнтів методики аноскопії і ректороманоскопії. Без спеціальних приладів, які застосовуються в даних методах обстеження, неможливо виявити гемороїдальні вузли, розташовані високо в кишці.мазь на пальці

Отже, як лікувати внутрішній геморой? Якщо захворювання було виявлено на ранній стадії, воно лікується консервативним шляхом. Це означає, що для усунення вузлів не застосовуються хірургічні методи. Лікар призначає пацієнту свічки, креми, мазі та інші ліки, що знімають запалення і ліквідують неприємні симптоми. Симптоматичне лікування в даному випадку застосовується для зняття больового синдрому та зменшення фізичного дискомфорту пацієнта. Спеціальні препарати дозволяють поліпшити тонус судин, зміцнити судинну стінку, посилити відтік крові від органів малого таза і зняти запальний процес.

Якщо ж захворювання занадто запущено, для його лікування застосовуються сучасні хірургічні методики, що відрізняються малим ступенем травматичності (склеротерапія, фотокоагуляція, кріотерапія). У більш рідкісних випадках застосовується хірургічний метод видалення, однак до операції лікарі вдаються в крайніх випадках, коли всі інші методики лікування були визнані неефективними.

Чи можна застосовувати лікування народними засобами?

Зараз широко поширене лікування геморою народними засобами. Воно дійсно може бути ефективним, але тут варто зазначити, що не можна займатися самолікуванням. Пам’ятайте про те, що народні засоби — це не заміна повноцінних медикаментозних препаратів, а лише їх доповнення. Найкраще проконсультуватися з лікарем на предмет застосування тих чи інших домашніх ліків. Тільки в цьому випадку вони дійсно зроблять лікування ефективнішим і швидшим. Застосовуйте народні засоби в поєднанні з консервативною лікарською терапією, щоб позбутися від захворювання раз і назавжди.

Як правило, медики призначають протизапальні лікарські трави:

 • ромашку,
 • календулу,
 • кору дуба,
 • шавлія.

З відварів цих трав можна робити лікувальні ванночки і мікроклізми. Корисний також прополіс, картопляний сік, березовий дьоготь, сік алое. З цих інгредієнтів готують домашні свічки і тампони, які мають протизапальний ефект, зменшують об’єм вузлів, знімають больові відчуття. Сирий картопляний сік, завдяки своїм антибактеріальним і кровоспинним властивостям, швидко знімає симптоми захворювання, тому деякі рекомендують пити його за 30 хвилин до їжі по 0,5 склянки тричі на день.