Профілактика геморою – вправи, харчування и гігієна

Геморой — «делікатна» хвороба, яка завдає чимало клопоту своїм власникам, як чоловікам, так і жінкам, і навіть дітям. Симптоми хвороби вкрай болючі і неприємні, а лікування пов’язане з серйозним фізичним дискомфортом. Саме тому так важлива якісна профілактика геморою — цю хворобу набагато легше попередити, ніж вилікувати, оскільки лікування усуває її симптоми, але не причини.жінка у червоній сукні сіжає на кактус
Ці причини криються в звичках, способі життя, раціоні харчування, руховій активності, дотриманні особистої гігієни, а також в інших факторах. Якщо своєчасно приділяти їм увагу, можна назавжди забути про геморой і до мінімуму знизити ризик його появи в майбутньому. У даній статті ми розповімо про основні методи запобігання розвитку захворювання, які допоможуть уникнути ускладнень і підходять більшості хворих, а також вагітним жінкам, які страждають від геморою. А саме правильне харчування, нормалізація стільця, дотримання гігієни та спеціальні вправи.

Правильне харчування — основа профілактики геморою

корзина з овочами

Один з ключових факторів, що викликає геморой — нездоровий раціон харчування, що найбільш характерно для чоловіків. Неправильне харчування порушує баланс травної системи, погіршує перистальтику кишківника, що в підсумку призводить до запорів і застою крові в тазових венах.

Для того щоб уникнути появи геморою і подальшого лікування, в якості профілактичного заходу рекомендується повністю виключити з раціону продукти, що підсилюють ці застійні явища в органах малого тазу і дестабілізують роботу кишківника.
У цей список входять алкогольні напої, мариновані та солоні страви, копченості, різноманітний фаст-фуд, гострі продукти. Нерідко зустрічається геморой у чоловіків, які нехтують здоровим харчуванням — в їх раціоні переважають шкідливі напівфабрикати і продукти швидкого приготування, а корисні продукти, що містять незамінну для травлення клітковину, залишаються без уваги.
Лікування захворювання, як і запобігання, обов’язково повинні супроводжуватися правильною дієтою. Обов’язково потрібно включати в повсякденне меню фрукти, овочі і злаки, а також кисломолочні продукти. Також потрібно боротися зі зневодненням організму і випивати від 1,5 до 2 літрів чистої води на добу. Це допоможе підтримувати регулярний стілець і відновить стабільну роботу кишечника. Не варто зловживати алкоголем: навіть слабоалкогольні напої підсилюють застійні явища в тазових венах.

Нормалізація стільця як метод профілактики

Нерегулярний стілець і схильність до розладів кишечника — фактори, що збільшують ризик виникнення гемороїдальних вузлів і запалень.

Як вже говорилося вище, правильне харчування допомагає уникнути запорів, а їх відсутність — гарантія того, що вам не доведеться зіткнутися з розширенням тазових вен. Хронічні закрепи практично завжди призводять до варикозного розширення вен малого таза, появи анальних тріщин і виникнення гемороїдальних вузлів. Тому нормалізація стільця — найефективніший метод запобігання захворювання.
Те ж саме можна сказати і про часті діареї — подібні розлади кишечника викликають постійне роздратування прямої кишки і сфінктера, що може послужити відправною точкою для розвитку запального процесу.

Рух — найкращий спосіб профілактикичоловік і жінка їдуть на велосипедах

Всі медики без винятку відзначають, що головна проблема сучасності — це малорухливий спосіб життя міської людини. Надійна профілактика захворювання — це постійна рухова активність, яка не дасть крові застоюватися в тазових органах і нижніх кінцівках. Особливо важливо звернути на це увагу тим, чия робота пов’язана з тривалим перебуванням на ногах або, навпаки, з тривалим сидінням на робочому місці.

Сидяча робота — один з факторів розвитку геморою. Медики рекомендують рухатися якомога більше, щоб уникнути появи захворювання. Якщо ваш робочий день — це кілька годин в комп’ютерному кріслі, робіть перерви кожні півгодини. Навіть п’ятихвилинна перерва допоможе відновити кровообіг у ногах і позбутися від напруги.
Навіть якщо вам ніколи ходити в спортзал, ви можете робити коротку зарядку вранці і частіше ходити пішки, а не їздити на громадському транспорті. Тим не менш, варто утриматися від видів спорту, де необхідно піднімати тяжкості. Якщо чоловік або жінка займається силовими видами спорту або важкою атлетикою — це фактори ризику, оскільки вони викликають сильне перенапруження і підсилюють приплив крові до прямої кишки.

Гігієнічні процедури — доповнення до профілактичних заходів

Нерідко причиною геморою стає нехтування до особистої гігієни. Якщо ви хочете, щоб попередження хвороби було дійсно ефективним, щодня приймайте душ і ополіскуйте область навколо анального отвору після дефекації холодною водою. Ретельна гігієна органів промежини повинна бути не тільки у жінок, але і у чоловіків.

Корисно час від часу приймати ванну. Ванна — прекрасна гігієнічна процедура, яка має загальнозміцнювальну дію на організм і тренує судини. Ванна з морською сіллю покращує циркуляцію крові і перешкоджає її застою.

Нерідко людина опиняється в ситуації, коли прийняти холодний душ неможливо (тривалі переїзди, відрядження, умови роботи). У такому випадку для профілактики потрібно мати при собі вологі серветки і користуватися ними після процесу дефекації. Тільки стежте, щоб склад серветок був нешкідливим.

Якщо ви очікуєте малюка

Дуже важливо приділити увагу такому питанню як геморой при вагітності. У період очікування дитини жінки нерідко страждають гемороєм, так як фізіологічні зміни під час вагітності сприяють посиленню запорів і підвищеного тиску на тазові судини.
Вагітна жінка повинна особливо ретельно стежити за своїм харчуванням, за регулярністю стільця, а також виконувати ряд простих, але ефективних вправ для попередження геморою. Найпростіше з цих вправ — це послідовне стиснення і розслаблення м’язів сфінктера. Виконувати її можна в будь-якій обстановці — вправа залишиться непомітною для оточуючих, але це буде вкрай корисним для запобігання геморою.
Вагітним жінкам ні в якому разі не можна нехтувати прогулянками. Починаючи з другого триместру, матка збільшується і тисне на тазові органи, тому важливо якомога більше гуляти, щоб знижувати цей тиск і «розганяти» кров.

Як попередити хворобу

жінка займається гімеастикою

І чоловікам, і жінкам достатньо виділяти всього 10 хвилин в день на виконання цих вправ, поєднуючи їх зі здоровим способом життя, щоб назавжди забути про неприємну хворобу. Всім відомо, що попередити недугу легше, ніж потім займатися її лікуванням.
Найбільш ефективна вправа — це ритмічне напруга м’язів сфінктера. Виконувати її краще всього на жорсткому стільці, а не на м’якому кріслі. В цьому випадку ефективність занять буде вище. Робити вправу можна і стоячи, проте для найбільшої дієвості рекомендується стояти зі схрещеними ногами.
Корисно також зміцнювати м’язи черевного преса — для запобігання захворювання робіть «ножиці» і «велосипед», лежачи на спині на жорсткій поверхні.
Дивіться відео — приклади вправ для профілактики хвороби, дуже наочно: