Як проявляється геморой в залежності від форми і стадії?

Геморой — одне з найпоширеніших хронічних захворювань, симптоми якого реєструються лікарем-проктологом практично у кожного другого пацієнта. Проявляється хвороба у вигляді кровотечі з ануса, свербежу, печіння. Вона не є небезпечною для життя пацієнта, але ускладнення, які можуть виникнути внаслідок тривалої кровотечі, додають велику кількість неприємностей для хворої людини.обличчя закрите руками

Внутрішній геморой характеризується випинанням «шишечок» в область прямої кишки, вузли локалізуються глибоко всередині, саме тому внутрішній геморой часто протікає безсимптомно. Зовнішній геморой пацієнт може виявити майже відразу, як захворювання з’явиться, дискомфорт і біль в ділянці анального отвору, а також випинання (характерні симптоми) — не помітити практично неможливо. В особливо патологічних випадках у пацієнта можуть виникнути обидві форми одночасно.

Клінічна картина

Симптоми і прояви геморою безпосередньо залежать від стадії захворювання, супутніх недуг у пацієнта і ступеня занедбаності патологічного процесу. В анальному каналі є 2 типу нервів — соматичні (нижче зубчастої лінії) і вісцеральні (вище зубчастої лінії). Перші, як і нерви у шкірі, здатні передавати біль, а вісцеральні відчувають тільки тиск, саме тому болючості при внутрішньому геморої немає і виявити його на ранніх стадіях дуже складно.
Зовнішній геморой сам пна унітазі зі спущеними штанамиацієнт помічає практично відразу, як з’являється невелика шишечка, як правило, по наявності невеликої кількості крові на туалетному папері. Але проблема ранньої діагностики полягає в надмірній сором’язливості людини. Геморой — захворювання, яке і показати соромно і розповісти про нього «страшно».

Симптоми захворювання залежать від того, на якій стадії перебуває хвороба. При хронічному процесі відбувається виділення крові червоного кольору під час акту дефекації, пацієнт відчуває свербіж, тупий і безперервний біль в задньому проході, відбувається випадання гемороїдальних вузлів. Гостра форма характеризується запаленням вузлів і різким болем в області ануса. Для внутрішнього геморою характерно виділення крові, яку можна помітити в калі, але кровотеча, як правило, триває недовго. В цьому і полягає проблема, діагностика геморою відбувається пізно, через те, що пацієнт, побачивши, що симптоми зникли, заспокоюється і забуває про проблему. Відвідування лікаря-проктолога відкладається «до кращих часів», хоча кровотеча з прямої кишки і невеликий дискомфорт — симптоми грізних захворювань.

Характерні симптоми хронічної стадії:

 • 1-а стадія, виділення червоної крові в момент дефекації, гемороїдальні вузли не випадають;
 • 2-а стадія, вузли випадають, але легко вправляються самостійно;
 • 3-я стадія, гемороїдальні вузли можуть «піти» всередину тільки після ручного вправляння в анальний канал;
 • 4-а стадія, відбувається загострення захворювання, гемороїдальні вузли неможливо вправити, утворюються тромби.

Гострий перебіг геморою:

 • 1 ст., Відбувається тромбоз гемороїдальних вузлів без їх запалення;
 • 2 ст., Запальний процес набирає силу, пацієнт відчуває сильний дискомфорт і хворобливість;
 • 3 ст., Навколо гемороїдального вузла поширюється запальний процес, симптоми геморою в цей період особливо сильні, пацієнт стає дратівливим через надмірний дискомфорт.

При зовнішній формі захворювання

Симптоми зовнішнього геморою дуже характерні, пацієнт відчуває біль в області прямої кишки (частіше при дефекації), зовні утворюються вузлики багряного або червонуватого кольору, іноді з синюшним відтінком. В області ануса при огляді знаходяться різної форми випинання. Кров, накопичуючись в цьому місці, утворює згустки, людина відчуває біль і подразнення. При сильному напруженні (відвідування туалету, підйом вантажів, пологи) вузол може лопнути, виникають симптоми гемороїдальної кровотечі.

При внутрішній формі захворювання

жінка оперлася на свою рукуПри внутрішньому геморої симптоми можуть довго про себе не давати знати, а потім захворювання проявляється ректальною кровотечею, сліди якої можуть виявитися як у чоловіків, так і у жінок на нижній білизні або на туалетному папері при відвідуванні туалету. На внутрішній стороні ануса відбувається деформація дрібних кровоносних судин, з’являється свербіж, позиви на дефекацію, печіння. Великі гемороїдальні вузли в області прямої кишки можуть провисати під вагою і випадати з анального отвору.

Ректальні кровотечі зазвичай з’являються при дефекації, особливо при запорах, або відразу після відвідування туалету. Між походами «по-великому» кров буває дуже рідко, тоді кров червоного кольору виділяється краплями, якщо кровотеча сильна — відвідування лікаря відкладати не рекомендується.

Кровотеча з прямої кишки, як симптом при геморої, рідко буває тривалою, ще рідше кров може всмоктуватись і перетворюватися на згустки. Кількість крові, що виділяється при дефекації, теж може бути різною — від мазання на папері, до явних бризок на унітазі. Майже в 75% випадків поява крові і запори «йдуть рука об руку», саме тому пацієнту важливо дотримуватися дієти при прояві геморою.

Тромбування

Як наслідок зовнішнього геморою може проявитися патологічний стан, який називають — тромбований геморой. У цьому випадку згусток крові осідає в самому вузлі, що призводить до ще більшого його опухання і запалення. Пацієнт відчуває сильні болі при дефекації, печіння, іноді сходити в туалет стає проблематично.

У чоловіків симптоми геморою можуть проявитися при постійній роботі, пов’язаній з переносами тягарів, коли весь черевний прес постійно напружений. У жінок перші симптоми геморою можуть початися при виношуванні дитини, що сприяє застою крові, матка здавлює судини малого тазу і підвищується кровонаповнення вен таза.

Анамнез і наступні заходи

чоловік на унітазі схопився за головуДіагностика геморою особливих труднощів не становить, діагноз пацієнт ставить собі самостійно або при першому відвідуванні лікаря-проктолога. Амбулаторний огляд показує ступінь випадіння гемороїдальних вузлів, оцінюється можливість їх вправляння, досліджуються шкірні покриви навколо ануса, і встановлюється наявність кровотечі.

Наявність симптомів при геморої може вимагати проведення анаскопіі, коли невелика «кулька, що світиться» поміщається в анус, при цьому добре проглядається весь нижній відділ прямої кишки. Ця процедура викликає у людини невеликий дискомфорт (більше психологічний), не вимагає знеболювання і проводиться прямо в кабінеті у лікаря. Ректороманоскопія — потрібна тоді, коли у проктолога з’явилися побоювання, що в області прямої і сигмовидної кишок є новоутворення.

При наявності характерних симптомів при геморої важливо, при діагностичних заходах, провести диференціальну діагностику:

 • з анальної тріщиною, яка дає біль і кровотечу в області ануса;
 • з випаданням слизової (або всієї) прямої кишки, утворення має циліндричну форму;
 • з онкологією в області прямої кишки, симптоми схожі, присутня кровотеча;
 • з кондиломами (шкірне захворювання);
 • з колітом (запалення кишки), поліпами.

Щоб якомога пізніше відчути на собі симптоми захворювання, важливо дотримуватися нехитрих правил профілактики. Дієта з високим вмістом клітковини, відсутність запорів і напруження при дефекації, своєчасні огляди у лікаря допоможуть виключити ризик виникнення геморою.