Лікування геморою при вагітності, а також ознаки і симптоми захворювання

Серед неприємних захворювань, яких люди соромляться, боячись піти до лікаря, геморой займає, мабуть, одне з перших місць. Існують групи ризику, яким варто бути особливо уважними до свого здоров’я. У їх числі — люди, що займаються важкою фізичною працею, люди з сидячою роботою, а також вагітні жінки. Геморой при вагітності зустрічається практично у кожної другої жінки. Ризик виникнення захворювання у дівчат «в положенні» обумовлений фізіологічними змінами, які відбуваються під час вагітності в жіночому організмі. Давайте розглянемо детальніше, як і чому розвивається хвороба і що робити, якщо у вас з’явилися його ознаки.вагітна у лікаря

 Що це таке?

Природа захворювання проста. Геморой у вагітних виникає внаслідок стазу (застою) крові в сплетеннях вен, які знаходяться в області прямої кишки. В результаті застою венозної крові відбувається варикозне розширення вен, яке і призводить до дискомфорту. Деякі явища стають серйозними факторами ризику, які значно збільшують вірогідність розвитку патології у людини. Одним з таких явищ є вагітність.

У період виношування дитини та пологів гемороїдальні вузли виникають у сотень тисяч жінок, доставляючи їм величезні неприємності. Деякі жінки, відчуваючи помилковий сором перед лікарем, сподіваються на те, що хвороба пройде сама, що нічого робити не потрібно, однак це найчастіше тільки погіршує їх стан. В результаті утворюються гемороїдальні вузли, що перешкоджають нормальній життєдіяльності, що порушують рухливість і працездатність, що негативно впливають на психоемоційний стан молодої мами.

Як уникнути розвитку геморою в період вагітності? Незважаючи на те, що захворювання зустрічається у кожної другої з вагітних жінок, уникнути його появи можна, якщо максимально виключити з способу життя провокуючі фактори.

  • Не відмовляйтеся від рухової активності. У період очікування малюка важливо уникати гіподинамії, яка є однією з головних причин застою крові в області малого тазу
  • Виключіть жирну, гостру і пряну їжу з раціону
  • Намагайтеся повністю відмовлятися від алкогольних напоїв
  • Харчуйтеся легко і різноманітно, щоб не отримати зайву вагу
  • Не піднімайте важкі речі.

На ранніх термінах вагітності патологія зазвичай не виникає, однак ризик значно збільшується з ростом матки, яка дає серйозне навантаження на тазові вени. Таким чином, з п’ятого-шостого місяця жінці необхідно особливо ретельно стежити за своїм здоров’ям і способом життя. У цей час плід починає стрімко зростати, збільшується вага жінки, а різкий тиск на органи малого тазу може стати провокуючим фактором, після якого симптоми хвороби стануть явними.

Основні причини

Це недуга, яка вражає не тільки жінок, але й чоловіків. Вона зустрічається переважно у людей середнього віку, нею хворіють також літні люди. Однак саме у вагітних існує цілий комплекс специфічних причин, які напряму впливають на розвиток хвороби. Жіночий організм стає вкрай уразливий перед цією патологією в період очікування дитини.

Ріст плоду

Матка жінки під час виношування дитини збільшується в розмірах не по днях, а по годинах. Внаслідок сплеску великої кількості особливих гормонів в крові розширюються тазові кістки, злегка змінюється розташування органів малого тазу, щоб дитині було легше проходити через родові шляхи. Матка, збільшуючись, опускається вниз і починає тиснути на судинні сплетення, порушуючи кровотік. Через постійно зростаючі навантаження понижується тонус судинних стінок, що також сприяє розвитку недуги. Судини починають поступово слабшати, розтягуватися і розширюватися. Однак ці ознаки геморою можуть залишатися непомітними, доки матка не досягне великих розмірів. На 9 місяці вагітності, якщо у жінки була схильність до захворювання, велика вага матки практично завжди викликає загострення хвороби.

Запори і порушення травлення

Порушення перистальтики кишківника і запори — прямі передумови до розвитку цієї хвороби у будь-якої людини. У вагітних жінок запори зустрічаються набагато частіше, ніж у інших людей. Запори є однією з ключових проблем ШКТ, з якими стикаються їх лікуючі лікарі в жіночих консультаціях.

вагітна жінка сидить на кроваті

Причина запорів і розвитку недуги під час виношування плоду була озвучена вище: зайвий тиск зростаючої матки на органи малого тазу призводить до скупчення калових мас в прямій кишці, стінка кишки починає розтягуватися, це призводить до механічного пошкодження прямої кишки і заднього проходу. Внаслідок цього судинні сплетення в області заднього проходу починають розширюватися, виникають анальні тріщини, з’являються гемороїдальні вузли.

Страх рухової активності

Найкраща профілактика геморою в будь-якому віці — це рухова активність. Рухливий спосіб життя — визнаний засіб, який ефективно допомагає від подібних проблем. Давно минули часи, коли вважалося, що вагітність — це хвороба, під час якої жінці потрібен нерухомий постільний

режим. Сьогодні всі лікарі з упевненістю стверджують, що м’які і щадні фізичні навантаження не просто не шкодять жінці, а, навпаки, сприяють полегшенню її стану, зміцнюють організм, покращують виношування плоду. Не варто боятися легких навантажень, гімнастики, ранкової зарядки, плавання або піших прогулянок. Чим більше ви рухаєтеся, тим більша ймовірність того, що ця неприємність обійде вас стороною.

Пологи

Так, навіть сам процес пологів може стати безпосередньою причиною розвитку жіночого геморою. Навіть якщо за весь період «цікавого» положення ви не помічали ніяких

симптомів захворювання, цілком можливо, що зайва напруга в період проходження дитини через родові шляхи призведе до деформації судин в області заднього проходу. Судини під час розродження відчувають величезний тиск, травмуються, в них застоюється венозна кров. Чим більш важкими є пологи, чим довший період потуг, тим більший ризик виникнення хвороби. Лікування потрібно обов’язково починати на ранніх стадіях. В іншому випадку в процесі пологів ситуація значно погіршиться, а пологи стануть ще більш болючим процесом. Адже ви ж не станете через халатність народжувати шляхом кесаревого розтину, при якому необхідно робити наркоз (а це навантаження на ще ненароджену дитину).

Майбутнім мамам на замітку

На ранніх термінах вагітності геморой зазвичай не виникає, однак ризик значно збільшується з ростом матки, яка дає серйозне навантаження на тазові вени.

Нерідко жінки затягують лікування просто через те, що не підозрюють про небезпеку геморою під час вагітності і чому його слід лікувати, а також про те, в яких опосередкованих ознаках він проявляється. Зазвичай на ранніх етапах розширення вен ніяк не заявить про себе, симптоми не так сильно проявляються. Максимум, що може відчути жінка — це легкий дискомфорт після тривалої сидячої роботи, неприємні відчуття при дефекації, свербіж, печіння.

Більш підозрілий симптом — виділення крові з анального отвору. Ось тоді жінка вирішує, що патологію, напевно, потрібно лікувати. Зазвичай поява крові в калі змушує жінку звернутися до лікаря, так як даний симптом справедливо вважається страшним. На цьому етапі вилікувати хворобу нескладно. Що потрібно робити? В першу чергу звернутися до лікаря. Спеціальні препарати і мазі, які повинен призначити лікар, дозволяють повністю позбутися від неприємних симптомів і їх причин.

На наступній стадії захворювання стає більш запущеним: з’являються їдкі виділення з анального отвору, запальний процес викликає біль не тільки під час дефекації, але і в спокої. Болі можуть віддавати в бік крижів. З’являються видимі гемороїдальні вузли, які можуть починати випадати в процесі дефекації. Якщо не звернутися на цьому етапі до лікаря і не почати лікувати хворобу, можна викликати серйозні ускладнення, аж до таких, що доведеться робити операцію. Можуть з’явитися тромбози, сильні кровотечі, а вузли можуть досягти таких розмірів, що їх лікування буде можливо провести тільки хірургічним шляхом.вагітна жінка поклала руки на живіт

Що стосується гемороїдальних вузлів, то багато жінок вважають, що їх відсутність вказує на відсутність захворювання і лікувати патологію немає необхідності. Насправді це не так. Помітні вузли — це зовнішній вигляд хвороби, який свідчить про досить запущений перебіг хвороби. Спочатку в прямій кишці з’являються внутрішні новоутворення, які і викликають дискомфортні та больові відчуття у хворого.

Кровотеча — мабуть, найбільш лякаючий симптом. Чим сильніше запустити захворювання, тим помітніші будуть сліди крові на білизні і туалетному папері, тому ні в якому разі не можна займатися лікуванням самостійно. Так, наприклад, може розвинутися анемія, лікувати яку потім доведеться довго. У вагітних жінок подібні кровотечі можуть викликати ще один неприємний наслідок: може розвинутися залізодефіцитна анемія через нестачу гемоглобіну, що негативно позначиться на здоров’ї плоду.

Якщо гемороїдальні вузли раптово стали дуже щільними і різко болючими, це вкрай негативна ознака. Це означає, що у вузлах з’явилися тромби, що створює реальну небезпеку для життя і здоров’я жінки та майбутнього малюка. У таких випадках зазвичай слід негайно їх лікувати за допомогою хірургічного втручання. Сучасні методики лікування дозволяють лікувати навіть складні випадки (за допомогою лігування або кріотерапії).

Профілактика і терапія захворювання

Чим вилікувати геморой при вагітності? Деякі жінки відмовляються від медикаментозного лікування, вважаючи, ніби ліки нашкодять майбутній дитині. Насправді це не так. Сьогодні будь-який лікар-проктолог пояснить вам, як вилікувати геморой, а також запропонує великий вибір кремів, мазей, а також свічок для вагітних. Вони значно полегшать стан, знімуть біль, поліпшать тонус судинних стінок, відновлять кровотік. Подібні препарати в основному абсолютно безпечні для здоров’я жінки, вони не створюють інтоксикації та не передаються організму дитини. Наприклад, нерідко медики призначають жінкам для лікування мазь Троксевазин. Цей препарат продається в будь-якій аптеці, має доступну ціну, а його ефективність зарекомендувала себе за багато десятиліть застосування в медичній практиці.

Якщо підозрілі ознаки з’явилися зовсім недавно, а хвороба не встигла розвинутися, цілком можливо, що усунути перші симптоми допоможе просто правильно складена дієта в комплексі з щоденними фізичними вправами. Крім того, дуже важливо дотримуватися гігієни і щодня промивати задній прохід прохолодною водою після дефекації. Холодна вода не тільки усуває забруднення, але і допомагає лікувати судини, вони приходять в тонус, отже, поліпшується венозний кровотік.

Грамотна дієта — найважливіший елемент профілактики. Крім того, це ще й лікування геморою у вагітних. У раціоні під час вагітності повинні повністю бути відсутні продукти, що викликають запори і порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Обов’язково включайте в раціон харчування висівки, вівсяну крупу, овочі та фрукти, що містять грубу сиру клітковину. Клітковина необхідна для нормальної перистальтики кишечника. Рисову і гречану кашу рекомендується вживати в досить великих кількостях, але іншими крупами дієтологи зловживати не радять.вагітна жінка тримає тарілку з бутербродом

Також рекомендується виключити з раціону копченості, ковбаси та сири, так як вони викликають запори. Дуже важливо, щоб у щоденному меню були присутні кисломолочні вироби: живі йогурти, кефір, кисле молоко, ряжанка. Деякі види сухофруктів також покращують роботу ШКТ (курага, чорнослив, волоські горіхи в невеликих кількостях).

Що стосується гігієни, то, як не дивно, розсадником хвороботворних бактерій в даному випадку може стати звичайний туалетний папір. У магазинах товарів для будинку можна знайти спеціальний вологий туалетний папір або вологі серветки, призначені для інтимної гігієни. Рекомендується використовувати саме їх для особистої гігієни в період вагітності.

Чи допомагають від хвороби народні засоби?

Медики відзначають, що лікування слід починати з консервативної терапії. Зокрема, безпечним і ефективним засобом від геморою підчас вагітності вважаються протизапальні сидячі ванночки з відвару ромашки. У поєднанні з лікувальними гліцериновими свічками та кремами подібні заходи можуть помітно полегшити стан і зменшити запальний процес.

При геморої не варто купувати ліки самостійно. Тільки лікар може точно сказати, наскільки безпечний той чи інший препарат, щоб лікувати їм вагітних жінок.

Хірургічне втручання призначається лише в тому випадку, якщо інші методики лікування не виправдали себе. Подібне лікування призначається тільки в крайніх випадках, коли захворювання стало настільки запущеним, що звичайні медикаменти вже не допомагають його позбутися. Найчастіше для усунення гемороїдальних вузлів призначається склеротерапія, фотокоагуляція, а також лазерна коагуляція. Після коагуляції вузол поступово відмирає і протягом тижня відпадає. Іноді для механічного видалення вузлів застосовують лігування. При цій процедурі вузол перетискають спеціальним латексним кільцем, в результаті чого порушується його кровопостачання. Поступово настає некроз вузла, і він відпадає.

У деяких випадках, коли вагітність вже завершується, а будь-яке втручання може зашкодити її перебігу, операцію переносять на післяпологовий період. У такій ситуації за процесом розродження повинен спостерігати дуже досвідчений фахівець, щоб максимально полегшити страждання породіллі, так як серйозні гемороїдальні вузли під час пологів можуть доставити жінці справжню муку.

Чи проходить геморой без лікування після пологів? Про це розповість лікар — дивіться відео: