Гемороїдальні вузли: особливості лікування

Гемороєм називають захворювання, що характеризується порушеним кровотоком в гемороїдальному сплетінні вен заднього проходу. При цьому гемороїдальні вузли (зовнішні і внутрішні) можуть збільшуватися, іноді навіть відбувається їх випадання з прямої кишки. Це одна з найпоширеніших хвороб серед дорослого населення. Згідно статистиці, гемороєм страждають 15% людей у віці від 45 до 65 років. Поза цього вікового інтервалу геморой виникає значно рідше.зовнішній і внутрішній геморой

Суть проблеми

Щоб лікування було успішним, недостатньо просто купити найдорожчі свічки, потрібно розуміти причину захворювання. Гемороїдальні вузли являються рухливими сплетеннями дрібних вен, артерій і їх сосудів. Вони розташовані в прямій кишці близько анального отвору. Запалення і випадіння цих шишок відбувається з двох причин:

 1. Дегенерація або атрофія зв’язок і м’язових структур, які утримують гемороїдальні вузли в задньому проході.
 2. Судинна патологія — дегенерація кавернозних утворень, складових гемороїдального сплетіння.

Кавернозні тіла беруть участь в процесі замикання анального отвору і в нормі мають високий ступінь кровонаповнення. При спорожненні кишківника кров відливає, знижуючи їх пружність. При застої венозної крові або надмірному напруженні положення гемороїдальних вузлів порушується, і вони разом зі слизовою оболонкою сповзають вниз, відбувається їх випадання. Лікування геморою проводиться в залежності від його етіології.

 Симптоми геморою

Гемороїдальні вузли в нормальному стані знаходяться всередині і не доставляють людині ніякого занепокоєння. При дуже низькому розташуванні вони можуть виходити назовні і розташовуватися навколо анального отвору.

Щоб не допускати запалення гемороїдальних вузлів до стадії випадання, лікування слід починати при появі таких ознак:

 • Дискомфорт, відчуття чужорідного тіла в області ануса. Після дефекації не проходить відчуття недостатнього спорожнення.
 • Свербіж і печіння в задньому проході. Ці симптоми обумовлені виділенням слизу, який подразнює шкіру. Свербіж — одне з перших проявів геморою. На цій стадії для лікування досить ректальних свічок.
 • Кровотеча. Виявляється зазвичай після стільця у вигляді слідів на туалетному папері. Під час дефекації стінки вузла розтягуються, травмуються, і виділяється деяка кількість крові. Для загоєння ранок можна використовувати спеціальні свічки.
 • Больовий синдром різного ступеня вираженості. Може бути інтенсивним або проявлятися легким неприємним поколюванням на початковій стадії захворювання.
 • Випадання гемороїдальних вузлів. На самому початку запального процесу вузли виходять назовні тільки під час дефекації, після цього вони самостійно вправляються і знову стають непомітними. У міру розвитку патології хворому все частіше доводиться вправляти їх самому, а при сильних набряках зробити це буває неможливо.

Прояв тих чи інших симптомів, їх вираженість — індивідуальні для кожної людини. Важливо своєчасно звернутися до лікаря, який призначить грамотне лікування і допоможе не допустити випадання запалених вузлів. Позбутися цієї проблеми без кваліфікованої допомоги буває складно, особливо якщо геморой переходить у хронічну форму.

Патогенез (розвиток захворювання)

Запалюючись, гемороїдальні вузли послідовно проходять кілька стадій збільшення. Перша стадія характеризується незначним (0,5-1,0 см) збільшенням вузлів. Така припухлість не відчувається людиною, виявити її можна тільки при ендоскопічному огляді прямої кишки. При діагностуванні захворювання в цій стадії лікар може призначити ректальні свічки.чотири стадії запалення гемороїдальних вузлів

Друга стадія. Гемороїдальні вузли розростаються до 1-2 см, починає утворюватися ніжка. Хворий відчуває чужорідне тіло в задньому проході. Третя: гемороїдальні вузли мають чітко виражену ніжку, випадають при дефекації і самостійно не вправляються. На цій стадії захворювання вже потрібно комплексне лікування, одні тільки свічки або мазі не будуть ефективними.

Четверта характеризується сильним збільшенням шишок, більше 2 см в діаметрі. Вони провисають з ануса і доставляють сильний біль і дискомфорт людині.

При підозрі на розвиток геморою потрібна обов’язкова консультація проктолога для виключення ризику злоякісної пухлини. У разі ускладнень основного захворювання (випадання, тромбоз, омертвіння тканин) необхідне серйозне і тривале лікування, одні тільки свічки будуть малоефективними.

На тлі геморою може розвинутися анемія, анальна тріщина, ректальний свищ, гнійники навколо ануса, нетримання калу та інші неприємні явища. В особливо запущених випадках виникають рясні кровотечі, гнійне запалення, омертвіння тканин і набряк анального отвору. Будь-які спроби самостійного лікування (свічки, мазі, ванночки) можуть обернутися зараженням крові.

Ще більш небезпечними захворюваннями є ракові пухлини й поліпи кишеківника. Симптоми цих патологій схожі з симптомами геморою, але самі хвороби набагато серйозніші. Та й збільшені гемороїдальні вузли самі по собі не зникнуть, їх все одно доведеться лікувати. Тому лікарі рекомендують звертатися за кваліфікованою допомогою якомога раніше.

Способи лікування

Позбутися від геморою необхідно. В ідеалі починати лікування потрібно з профілактики: вживати в їжу більше клітковини, вести активний спосіб життя, нормалізувати стілець, відмовитися від шкідливих звичок. Якщо гемороїдальні вузли все ж збільшилися, правильні ліки в потрібному дозуванні випише тільки лікар.

У початковій стадії захворювання для лікування можна використовувати місцеві засоби — свічки та мазі. Свічки допомагають послабити або повністю усунути неприємні симптоми геморою, зняти набряк і зупинити запальний процес. Діючі речовини з супозиторіїв практично не всмоктуються в кров, тому більшість з них можуть застосовуватися навіть під час вагітності та лактації. Свічки з вено тонізуючим ефектом зміцнюють судинну стінку і не допускають повторного випинання гемороїдальних вузлів.

Якщо запалені гемороїдальні вузли не обтяжені тромбозом, а свічки вже не дають позитивного ефекту, фахівці проводять сучасне малоінвазивне (безопераційне) лікування:

 • Склеротерапія — в збільшені шишки вводять склерозируючі ліки, які сприяють зменшенню вузлів.
 • Інфрачервона фотокоагуляція. Застосовується для лікування невеликих гемороїдальних вузлів. Під дією випромінювання вени геморроидального сплетення коагулируются, зменшуючи приплив крові до запалених ділянок.
 • Проксимальне лігування. Під місцевим наркозом лікар виробляє точкову перев’язку артерій, що живлять змінені вузли геморою.
 • Установкалатекснихкілець.Ефективна методикалікуваннянеускладненогогеморою1-3стадії. Принципнаступний:спеціальнийвакуум-апарат підводитьсядо вузлаівтягує йоговкамеру,прицьому на ньогоодягаєтьсялатекснекільце.Кільцеприпиняєнадходження кровіта поживних речовиндо місця запалення. Вузолвідмираєпротягом 1-2тижнів івиходить назовніпід часвідвідування туалету.

Лікування гемороїдальних вузлів на 4 стадії запалення можливо тільки хірургічним шляхом (гемороїдектомія). Позбутися від захворювання, використовуючи свічки і ванночки, вже не вдасться. Лікар під наркозом повністю видаляє всі зовнішні і внутрішні вузли.лігування латексними кільцями

Практика показує, що чим раніше розпочато лікування — тим більше позитивних результатів можна досягти. Тому не варто затягувати з візитом до проктолога, а тим більше приймати ліки або ставити свічки самостійно.